I když nemůžeme být spolu ve škole, Anglické gymnázium umožnilo společnou vzpomínku na ty, kteří zemřeli při službě vlasti. Tématem tohoto školního roku je čas, a proto bylo na místě, že pan ředitel Brown ve svém projevu ke studentům při online shromážděních v rámci týdne vzpomínek na válečné veterány hovořil o tom, jak plynutí času ovlivňuje náš pohled na minulé události.
Barvy druhé světové války
Vyprávěl studentům o rozhovorech se svými rodiči, kteří byli v době druhé světové války dětmi. Oba si pamatují barvy tohoto období historie. Pro jeho otce byla barva války žlutá – barva výbuchů způsobených zápalnými bombami, které osvětlovaly noční oblohu. Jeho matka si pamatuje válečné roky jako velmi šedé. Všechno bylo na příděl a kupony byly třeba k tomu, abyste mohli nakupovat věci v obchodech – dokonce i jídlo. Když válka skončila, bylo to jako by se světla znovu rozsvítila. Pro některé to byl příchod amerických vojáků s jejich pestrobarevným oblečením a komiksy.
Psaná historie
Nyní nezbyl nikdo, kdo by žil v době první světové války, a musíme se spoléhat na písemné zdroje popisující bitvy, které se odehrály na polích ve Flandrech. Z těch, kteří ve druhé světové válce bojovali proti nacistům, nyní zůstala jen hrstka veteránů.
Poppy Appeal Královské britské legie
Týden vzpomínek na válečné veterány je způsob, jak udržet jejich oběti naživu. Na Anglickém gymnáziu každoročně pořádáme shromáždění během týdne před Dnem válečných veteránů (pamětní neděle). V rámci sbírky Poppy Appeal Královské britské legie prodáváme červené vlčí máky. Váleční veteráni vyrábějí vlčí máky z papíru na podporu charitativní činnosti, a tím pomáhají těm, kteří její podporu stále potřebují.
Alexandra Brízová, předsedkyně studentské rady ECP, také přispěla k našim úvahám na toto téma. Zde je její video, ve kterém vysvětluje, že mák byl po první světové válce přijat jako symbol vzpomínky na oběti. Také to přineslo návrat barvy, protože mák byl první květinou, která po skončení bitev znovu rostla.
Pamětní neděle
Vyvrcholením týdne vzpomínek na válečné oběti a veterány je obvykle naše účast na ceremoniálu Dne válečných veteránů, který pořádá britské velvyslanectví a koná se na válečném hřbitově Commonwealthu v Olšanech. V tento den vzpomínáme na všechny muže a ženy, kteří bojovali a zemřeli ve službách své země a při následných konfliktech. Podobné akce se konají v každé vesnici, městě či velkoměstě ve Velké Británii. Studenti ECP hrají při obřadu důležitou roli tím, že pomáhají členům spolku 1st Prague Scout Group – Cubs and Beavers, umísťovat náboženské symboly na hroby válečných obětí pohřbených na hřbitově v Olšanech.
Deka z vlčích máků
Letos se tohoto ceremoniálu nemůžeme zúčastnit, ale to Alexandře nezabránilo v tom, aby spolu se svým týmem zajistila, že ECP stále vzpomíná. Společně vytvořili tuto deku z vlčích máků, kterou jsme položili na schody školy.