Den vzpomínek na válečné veterány 2024

Share this article

Komunita Anglického gymnázia si každý rok připomíná ty, kteří zemřeli ve službě vlasti. Den válečných veteránů má svůj původ po první světové válce, která skončila v jedenáct hodin, jedenáctého dne, jedenáctého měsíce. Každý rok, v neděli nejblíže 11. listopadu, každá vesnice, městečko a město ve Spojeném království pořádá vzpomínkový obřad a v 11:00 hod. drží dvě minuty ticha jako sjednocující komunitní vzpomínkový akt. Největší obřad se koná v Kenotafu v Londýně, kde náš královský patron, Jeho Veličenstvo král Karel III., pokládá věnec z vlčích máků.

Sbírka s kampaní vlčích máků

U nás ve škole pořádáme v týdnu před Dnem válečných veteránů studentské shromáždění. Prodáváme červené papírové máky pro Královskou britskou legii. Bývalí vojáci a vojačky z ozbrojených sil vyrábí vlčí máky na podporu činnost charity, která má dodnes pomáhá potřebným.

Jedna z předsedkyň studentské rady Ellen Semerádová letos uspořádala shromáždění, kde vysvětlila, co je Den veteránů a proč si ho připomínáme. Zmínila, že vlčí mák byl přijat jako symbol památky po první světové válce, protože symbolizoval návrat barev na flanderská bojiště, kde byl mák první květinou, která tam po skončení války znovu vyrostla.

Den válečných veteránů

Ellen, společně s dalšími členy vedení studentské rady, Anežkou Bahbouhovou a Tadeášem Váchou, a zástupci studentů ve studentské radě Esme Kálovcovou a Anetou Krejdlovou doprovodili pana ředitele Browna, pana zástupce Emmersona a paní Hearn na vzpomínkovou akci uspořádanou v Praze. Vedl ji britský velvyslanec, Matt Field OBE, a konala se na válečném hřbitově Commonwealthu na Olšanech. Zesnulý otec paní Hearn, Rudolf Poledník, byl českým letcem v Royal Air Force za druhé světové války. Jeho jméno je vyryto na soklu památníku Okřídleného lva na Malostranském náměstí.

Naši studenti hrají v obřadu důležitou roli. Pomáhají mladým skautům, mláďatům a bobrům z 1. pražského skautského oddílu umístit náboženské symboly na hroby padlých vojáků pohřbených na tomto hřbitově. U každého hrobu se na chvíli zastaví, aby zavzpomínali na osobu, která je tam pohřbena. Vzpomínají především na ty, jejichž hroby mají nápis ‚Bohu znám‘. To znamená, že nebylo možné identifikovat daného pohřbeného vojáka, námořníka nebo letce. Znamená to také, že někde stále existuje rodina, která nikdy nezjistila, co se stalo s jejich manželem, synem nebo bratrem, pouze že byli zaznamenáni jako nezvěstní v boji. Každoroční účastí na tomto obřadu nebude zapomenuta oběť, kterou tito mladí muži přinesli pro další generace.