35 let české demokracie
Letos v listopadu uplyne 35 let od listopadové Sametové revoluce z roku 1989, která přinesla pád komunistického režimu v Československu.
Při této příležitosti jsme rádi u nás ve škole přivítali Jana Bubeníka, studentského aktivistu z období Sametové revoluce 1989, který si s našimi studenty popovídal o své osobní zkušenosti se Sametovou revolucí a životě před pádem komunismu i po něm.
Přednáška se konala v rámci přednáškového programu Anglického gymnázia pod názvem Můj příběh Sametové revoluce – splnil se mi sen.
Jan Bubeník hovořil o tom, jak byl během Sametové revoluce v roce 1989 studentským aktivistou, poté členem Studentského stávkového výboru a později poslancem Federálního shromáždění. V době revoluce studoval medicínu na Fakultě dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Ve víru událostí během listopadových a prosincových dnů roku 1989 se stal členem Studentského stávkového výboru. Poté byl i členem Komise pro dohled nad vyšetřováním událostí 17. listopadu. Ve svých jednadvaceti letech se také stal nejmladším poslancem Federálního shromáždění.
Po přednášce měli naši studenti možnost hovořit s panem Bubeníkem a klást dotazy. Probíhaly i následné diskuse v třídnických skupinách, které byly zaměřeny na nejsilnější momenty z přednášky či vliv jednotlivců na průběh historie. Studenti také diskutovali o spojitosti mezi Janem Opletalem a Sametovou revolucí a shlédli sérii videí o roce 1989.
Studenti Anglického gymnázia odcházeli ze školy s tím, že mají za domácí úkol přemýšlet o současných hrozbách pro demokracii. Dále se měli zeptat se rodičů a prarodičů na jejich zkušenosti z období Sametové revoluce.
Festival o Sametové revoluci
Oslavy 35. výročí Sametové revoluce v Anglickém gymnáziu zahrnovaly také Festival o sametové revoluci, který uspořádali studenti. Pro své spolužáky připravili různé workshopy. Studenti neměli možnost si vybrat, kterého workshopu se zúčastní, abychom si připomněli, že za komunismu nebyla možnost volby.
Workshopy, které měly za cíl nastínit, jak to vypadalo v dobách komunismu, se zaměřily na návrh protestního plakátu, cvičení spartakiády, sledování dokumentů nebo prodej dobrot z časů komunismu s tím, že výtěžek z prodeje poputuje charitativní organizaci Ježíškova vnoučata.