Ředitel školy, Dr. Nigel Brown, včera ráno vedl celoškolní shromáždění, které mělo za cíl připomenout si Její veličenstvo královnu Alžbětu II. Zde je zkrácená verze jeho proslovu:
Královna Alžběta II. byla na trůnu 70 let, od roku 1952 do roku 2022, a chtěl bych nyní s vámi strávit pár chvil úvahami nad jejím mimořádným životem a její mimořádnou rolí panovnice. Její strýc, král Edward VIII., abdikoval v roce 1936, což znamenalo, že její otec se nečekaně stal králem Jiřím VI. Alžběta se tedy v deseti letech stala následnicí trůnu.
Mladá Alžběta
Princezna Alžběta a její mladší sestra, princezna Margaret, nechodily do školy, ale vzdělávaly se doma jako mnoho jiných dívek z tehdejších bohatých rodin. Francouzské a belgické guvernantky ji učily francouzštinu. Když se její otec stal králem, studovala právo a ústavní historii, aby jí pomohly připravit se na budoucí roli královny. Tehdejší arcibiskup z Canterbury ji také vyučoval náboženství, což bylo důležité v rámci přípravy na její roli hlavy anglikánské církve. Její křesťanská víra byla pro ni po celý život velmi důležitá.
Válečná léta
Poté v roce 1940, v době vrcholícího německého bombardování Londýna, byly princezny Alžběta a Margaret evakuovány na hrad Windsor, kde strávily většinu válečných let. Alžběta se vyučila jako automechanička v Podpůrných pozemních službách. Proslýchá se, že na konci války, kdy celá Evropa oslavovala vítězství spojenců nad nacistickým Německem, se tajně vykradla z Buckinghamského paláce a tančila v ulicích s davy volajícími „Chceme Krále“.
Královský pár
Poté se jako mnoho mladých lidí zamilovala. Princ Philip byl pohledný námořní důstojník a po svatbě v listopadu 1947 žili společně s princeznou Alžbětou na Maltě. Jedna naše paní učitelka, paní Vella, pochází z Malty a řekla mi, že Malta je jediné místo, kromě Spojeného království, kde královna žila. Bylo to v prvních dnech jejího manželství s princem Philipem, jenž se později stal vévodou z Edinburghu. Princ Philip také zahájil program Ceny vévody z Edinburghu, kterého se účastní mnoho našich studentů.
Pro královský pár to byla velmi šťastná doba, jezdili po ostrově v autě značky Morris a princezna Alžběta mohla poprvé a naposledy použít peníze. Jako královna totiž později peníze nikdy nepoužívala. Alžběta a Philip milovali Maltu natolik, že se tam v roce 2007 vrátili na oslavu 60. výročí svatby.
Její výsost princezna Alžběta se stala Jejím veličenstvem královnou Alžbětou II.
Zpět k 6. únoru 1952 a smrti otce princezny Alžběty, krále Jiřího VI. Zemřel velmi mladý a bylo mu pouhých 56 let, byl tedy o dva roky mladší než já. Přestože byla Alžběta v Keni, okamžitě nastoupila na trůn – britský systém je o stabilitě a kontinuitě – a proto je nyní princ Charles králem Karlem III., aniž by musela proběhnout korunovace. Alžběta se tehdy okamžitě vrátila do Londýna, a přestože její korunovace proběhla až po roce, její život se již navždy změnil.
Jakou moc má britský panovník?
Spojené království je konstituční monarchií s historickými konvencemi, zvyky a tradicemi. Panovník nemá žádnou skutečnou politickou moc, ačkoli jmenuje premiéry, každý rok otevírá parlament a schvaluje zákony.
Prohlédl jsem si dlouhý seznam ministerských předsedů, které královna za svůj dlouhý život poznala. Bylo jich celkem 15, od sira Winstona Churchilla až po Liz Trussovou, kterou formálně jmenovala jen dva dny před svou smrtí. Když se podíváte na data narození těchto 15ti premiérů, první a poslední se narodili zhruba 101 let od sebe, takže královnino působení ovlivnilo více než sto let naší historie.
Státní zahájení parlamentu
Když královna Alžběta každý rok zahajovala schůze parlamentu, přednášela projev královny – který se nyní stane projevem krále. Avšak přes navzdory svému název byl pro královnu napsán vládou a pojednával o zákonech, na které se vláda v daném roce chtěla zaměřit. Až donedávna královna na slavnostním otevření parlamentu nosila dlouhý bílý saténový plášť. Její dvorní dámy měly speciální šerpy, podobné těm, které dostanete na maturitním plese.
Každý zákon přijatý britským parlamentem musí získat královský souhlas. Naposledy panovník odmítl schválit zákon v roce 1707, kdy královna Anna odmítla vyslat vojáky do Skotska.
Vidíte tedy, že britský monarcha skutečně nemá žádnou moc. Ale má vliv. Politici s monarchy vše konzultují a monarchové zvolené zástupce Británie povzbuzují, případně zpochybňují jejich kroky.
Panovník také dostává mnoho dopisů od veřejnosti. Například děti jedné paní učitelky z Anglického gymnázia napsaly královně a dostalo se jim velmi laskavé a uklidňující odpovědi.
Osobní vzpomínky na královnu
Moje vlastní vzpomínka na královnu je trochu rozpačitá, protože když jsem byl mladý, pletl jsem si představu své vlastní babičky a královny. Myslím si, že to bylo tím, že obě nosily tvídové sukně a milovaly Skotsko. Tím neříkám, že jsem si myslel, že jsem z královského rodu. Královna mi však připadala jako někdo, kdo se o nás stará a někdo, koho byste nechtěli zklamat. Skutečnost, že jsem je vždy o Vánocích viděl oba – jelikož královna vždy na Štědrý den promluvila v televizi – zamotala můj mladý mozek ještě více.
Královna Alžběta II. v Praze
Po dobu své vlády královna navštívila 116 zemí, samozřejmě včetně České republiky. V roce 1996 navštívila Prahu a Brno. Na večeři, která se konala na její počest na Pražském hradě, hovořila o svých nadějích, že by Česká republika mohla vstoupit do Evropské unie a NATO. Nyní se to zdá být velmi dávno, protože Česká republika je již delší dobu členem těchto institucí, zatímco Spojené království Evropskou unii opustilo.
O dva roky později navštívil prezident Havel Buckinghamský palác. V roce 2018 jsem já měl to štěstí, že jsem byl pozván na zahradní slavnost v tomto paláci. Byl jsem jedním z 6000 lidí z více než 400 charitativních organizací a organizací podporovaných královskou rodinou, včetně naší školy. Ne všichni lidé podporují monarchii a někteří se domnívají, že je to zastaralá instituce – dědictví minulosti, které udržuje rozdělení ve společnosti. Avšak tato slavnost byla připomínkou toho, že bez ohledu na váš pohled na monarchii královská rodina vždy podporovala dobré věci. Založení a fungování naší školy je toho důkazem.
70 let nepřetržité služby
Nyní se chci vrátit k myšlence služby: Královna Alžběta II. byla lidskou bytostí, která žila mimořádný život. Měla velký smysl pro čest a oddanost a svůj život žila tak dobře, jak jen mohla. Mnohým poskytla stabilitu a jistotu a bude nám velmi chybět.
Jak víte, jedním z našich dvou zakladatelů byl nejstarší syn královny, Princ Charles, který je nyní králem Karlem III. a rád bych mu veřejně, jménem naší školy, vyjádřil soustrast. Tento týden navštívím britskou ambasádu, abych jménem naší školy podepsal kondolenční knihu. Ve škole budeme mít i naši vlastní kondolenční knihu. Pokud si budou studenti a zaměstnanci přát ji podepsat, je tento týden k dispozici ve školní knihovně.
Poslední britská královna během našich životů
Teprve v roce 2013 byla ženám přiznána stejná práva pro nástupnictví na trůn, když byl přijat zákon o nástupnictví. Přesto je možné, že už další britskou královnu během našeho života neuvidíme. Nyní vládne král Karel III., kterého nahradí jeho syn William, a poté jeho syn Jiří, kterému je dnes pouhých 9 let. Williamova dcera, princezna Charlotte, je nyní 4. v pořadí v nástupnictví na trůn. Je však pravděpodobné, že dříve, než by nastoupila, Jiří už bude mít děti, tedy další nástupce na trůn.
Dlouhé období vlády královny Alžběty II. nám připomíná, že čas nám všem měří stejně. Traduje se, že v případě, že by se královna opozdila, někdo zadrží ručičky Big Benu, protože králové a královny nikdy nechodí pozdě. Ale ať už jsme kdokoli, všichni vyrůstáme, žijeme své životy a stárneme a je důležité, abychom svůj daný čas využili co nejlépe. Dle mého názoru se to královně Alžbětě II. povedlo báječně.