Školní debata na Anglickém gymnáziu
Je v boji proti klimatickým změnám důležitá individuální činnost, nebo by měly vlády dělat více prostřednictvím právních předpisů? To bylo tématem školní debaty ECP, studentů 4. a 5. ročníku, s hosty Mgr. Březovskou z Ministerstva životního prostředí, Ing. Karlíkem z organizace Arnika a RNDr. Hollanem z Akademie věd ČR.
„Světoví odborníci jasně prokázali, že klimatické změny probíhají rychle, a poskytli také přehled příčin těchto změn. Pokud chce lidská společnost přežít, lidé musí změnit způsob, jakým myslí. Je důležité si uvědomit, že lidé mohou mít pohodlný život a zároveň spotřebovávat méně energie.“ – citát RNDr. Hollana.
Ing. Vlastimil Karlík pracuje pro environmentální nevládní organizace od roku 1997, nejprve pro organizaci Děti Země. V roce 2001 byl spoluzakladatelem a prvním předsedou sdružení Arnika do roku 2005. Od roku 2010 je také zástupcem společnosti Arnika a statutárním zástupcem další české nevládní organizace Koalice pro řeky. Jeho zvláštními oblastmi zájmu jsou ochrana přírody (zejména problematika ochrany řek a mokřadů, obnova řek a sítě Natura 2000) a přizpůsobení se změně klimatu. Je také členem představenstva Green Circle (zastřešující organizace pro nevládní organizace v oblasti životního prostředí).
RNDr. Jan Hollan, Ph.D. vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně a později získal titul Ph.D. na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně. Od roku 1990 přednáší a píše o celém rozsahu klimatických změn. Od roku 2005 vyučuje na Masarykově univerzitě také problematiku životního prostředí včetně energetické účinnosti. Vydal pro Pedagogickou fakultu učebnici o změně klimatu. Jeho environmentální kariéra zahrnovala vzdělávání veřejnosti o Ústav výzkumu globální změny AV ČR, působící jako klimatolog na Institutu ekologických plodů Veronica a také jako lídr v projektu mapujícím světelné znečištění a negativní efekty umělého osvětlení České republiky.
Mgr. Romana Březovská je absolventkou Univerzity Karlovy v Praze a věd Po Paříž, v současné době pracuje na Ministerstvu životního prostředí ČR. Více než devět měsíců pracuje na oddělení energetiky a ochrany klimatu a zaměřuje se na vazby mezi globální, (inter) národní a místní činností v oblasti klimatu. Je optimista, má ráda setkání s novými inspirativními lidmi a pití čaje. Považuje se za celoživotního žáka s nadšením pro udržitelný rozvoj a udržitelnou spotřebu.