V sobotu 6. května se v Londýně uskuteční událost, jaké byl dnes svědkem jen málokdo – korunovace britského panovníka. Poslední korunovace se konala 2. června 1953 a pokud mluvíme o králi a nikoli královně, musíme se podívat ještě dále do historie, až do 12. května 1937, kdy byl korunován král Jiří VI, otec zesnulé královny Alžběty a dědeček krále Karla III.
Když se Karel/Charles, princ z Walesu, stal v roce 1991 naším patronem spolu s prezidentem Václavem Havlem, byl si dobře vědom historických vazeb mezi našimi dvěma zeměmi a podporoval práci na rozvoji a prosperitě nově demokratického Československa.
Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, bylo podpořit výuku angličtiny a zavést liberální vyučovací metody, které by nahradily starý politicky založený komunistický systém s důrazem na učení nazpaměť. Učitelé začali povzbuzovat své studenty, aby vyjadřovali a hájili své vlastní názory, a došlo k otevření terciárního vzdělávání všem, nikoli pouze těm, kteří podporovali režim. Anglické gymnázium, jako první IB škola v zemi, nastavila cestu v podpoře těchto kulturních změn a pokračuje v tom dodnes.
Královský patron navštívil Anglické gymnázium
V průběhu let Karel projevoval trvalý zájem o Anglické gymnázium, přestože byl patronem více než 400 organizací. Naši školu navštívil dvakrát. První návštěva proběhla v říjnu 2000 a druhá v březnu 2010. Video z návštěvy v roce 2010 můžete shlédnout na našem YouTube kanálu.
V roce 2019 nám Karel dal svolení k vytvoření nového Stipendia prince z Walesu. Když Václav Havel v roce 2012 zemřel, oficiálně požádal Karla Schwarzenberga, aby se stal českým patronem ECP, a nás potěšilo, že pan Schwarzenberg nedávno připomněl toto spojení našich dvou patronů v rozhovoru, který poskytl CNN Prima News.
Korunovační quiche
Abychom oslavili vztah ECP s novým králem, chtěli jsme najít způsob, jak si historickou korunovaci připomenout, a jak to udělat lépe než prostřednictvím společné lásky našich dvou zemí k jídlu?
Matka krále Karla, zesnulá královna Alžběta II., nechala pro svou vlastní korunovaci vymyslet speciální pokrm. Korunovační kuře se stalo základem mnoha britských hostin a jeho smetanová majonéza s jemným kari, smíchaná s drceným kuřecím masem, byla považována za poklona Britskému společenství národů (Commonwealth). Je však zajímavé zamyslet se nad tím, že v té době, v roce 1953, by to bylo drahé jídlo pro „zvláštní příležitosti“, protože kuře se stalo tak všedním jako nyní teprve mnohem později.
Nyní si král Karel III. vybral jedno ze svých oblíbených jídel, kterým oslaví svoji korunovaci. Většina lidí má ráda dobrý quiche se slaninou. Speciální korunovační quiche krále Karla III. je však modernější záležitostí. Je vegetariánský, aby si ho mohlo vychutnat více lidí s různými dietními požadavky, a plný zdravé zelené zeleniny. Korunovační quiche se v tuto chvíli čile připravují v kuchyních po celé Velké Británii, aby byly k dispozici na dlouhý korunovační víkend.
Anglické gymnázium a Peče celá země
Zdálo se tedy vhodné, aby se nadšení kuchaři ECP zúčastnili naší vlastní soutěže v pečení královského quiche. Každý účastník předložil svou vlastní verzi, která byla patřičně posouzena členy vedení školy. Byla to těsná soutěž, kdy porota posuzovala každý příspěvek podle vzhledu, textury a chuti. Nakonec se důstojnou vítězkou této soutěže stala Julie Viačková ze 4. ročníku.
Anglické gymnázium se vždy snaží povzbudit své studenty, aby následovali svoji vášeň, a letos Julie vyhrála ocenění za talent v kategorii vaření. Své ocenění hodlá využít k tomu, aby se zapsala do specializovaného pekařského kurzu, kde si zlepší své pekařské dovednosti.
A pokud si chcete zkusit vyrobit svůj vlastní Korunovační quiche, recept najdete na stránkách královské rodiny.