Student 6. ročníku, Kryštof Sršeň, dosáhl uznání za vědecký výzkum, do kterého se studenti středních škol běžně nezapojují. Jeho jméno bylo zmíněno v odborném článku v mezinárodním časopise Plos One.
Vědecký výzkum
Cílem jeho práce bylo vytvořit analog se zvýšenou vazebnou afinitou k receptoru IGF2 a vyvinout metodu, pomocí které by bylo možné tuto afinitu měřit. Z dlouhodobého hlediska by to mohlo vědcům pomoci najít léky na některé typy neurodegenerativních onemocnění, jako je například Alzheimerova choroba.
Otevřena věda
Kryštof spolupracoval na programu Otevřená věda v Akademii věd ČR s mnohem zkušenějšími vědci. Zpočátku sledoval ostatní členy týmu, ale jak projekt pokračoval, stal se relativně nezávislým. Provedl všechny kroky spojené s čištěním bílkovin od bakterií, které produkovaly protein, který po genetické úpravě používali. Letos v létě se do genetické modifikace zapojil ještě více. Kromě řady laboratorních technik, jako je práce s bakteriemi, gelová elektroforéza a vysokotlaká kapalinová chromatografie, se Kryštof naučil psát a rozumět vědeckým dokumentům a protokolům.
Prezentace na konferenci
Řekl: „Líbilo se mi, že jsem mohl poznat tolik nových lidí, kteří studují obory biologie a chemie. Myslím si, že je to pro studenta střední školy úžasná příležitost. Jedním z vrcholů bylo, když jsem se na konci roku mohl zúčastnit porotcované studentské konferenci. Celý svůj výzkum jsem musel představit relativně velkému publiku.
Chtěl bych poděkovat svým vedoucím Lence a Pavlovi i všem ostatním ve skupině, za to, že mi celý zážitek tak zpříjemnili. “
Univerzita
Kryštof se do programu zapojil před několika lety na popud svého tehdejšího učitele přírodních věd, protože hledal způsoby, jak vyniknout jako vhodný kandidát pro prestižní univerzity.