„Co musíme překonat, abychom se dostali na Mars?“ To byla hlavní otázka nedávné přednášky, kterou přednesl studentům ECP Mgr. Petr Brož, Ph.D., vědecký pracovník Akademie věd ČR. Hovořil o složitosti projektu mise na Mars a nastínil také nezbytné technologie, které nám stále chybí ke splnění tohoto ambiciózního snu.
Pohled studenta
Student 4. ročníku Victor Slimák řekl o této akci následující: „Pondělní přednáška Petra Brože o cestě na Mars byla velmi zajímavá. Byla velmi interaktivní, což udržovalo pozornost publika, a také studenty přiměla přemýšlet. Dr. Brož hovořil o různých výzvách, kterým čelíme, než začneme obývat Mars. Mezi tyto výzvy patřilo opatření jídla, ochrana před radiací a doba cesty. Nejprve jsme diskutovali o tom, co budeme potřebovat k dokončení cesty. Dr. Brož promluvil o pěstování plodin na Marsu nebo ve vesmíru. Mnoho studentů položilo otázky týkající se vědy o pěstování rostlin s využitím půdy na Marsu nebo půdy přivezené ze Země.
Problém záření byl rovněž diskutován, protože cesta na Mars by trvala asi 9 měsíců. Olovo může být použito jako stínění, je však velmi husté, a proto i hodně váží. Další možností je použití vody, která by se později mohla astronauti využít. O společnosti Elon Musk SpaceX se také hovořilo, protože přináší revoluci do vesmírného cestování a regeneraci svých raket. Celá přednáška byla dle mého názoru fascinující a poutavá a rád bych se podobných přednášek zúčastnil i v budoucnu.“
Profil přednášejícího
Mgr. Petr Brož PhD absolvoval doktorské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v roce 2015. Od roku 2010 působí jako vědecký pracovník na Oddělení geodynamiky, kde se věnuje výzkumu sopečné činnosti napříč sluneční soustavou. Specializuje se na projevy sopečné činnosti na povrchu Marsu; převážně na malá sopečná tělesa vznikající při krátkodobé sopečné aktivitě vlivem odplyňování magmatu.