Nikita Poljakov opustil ECP v roce 2008. Studoval na Univerzitě Karlově, UCL & LSE & nyní pracuje jako novinář – zástupce šéfredaktora v Hospodářských novinách.
Nikita Poljakov se dostavil na diskusi se studenty 5. a 6. ročníku se zpožděním, ale měl k tomu velmi dobrý důvod – natáčel rozhovor pro DVTV.
Jako novinář, zástupce šéfredaktora jednoho z hlavních českých deníků, je respektovaným komentátorem ekonomiky země. Byli jsme tedy potěšeni, když souhlasil, že přijde k nám do školy, aby se podělil o své zkušenosti z ECP a o jeho cestě do Hospodářských novin se současnými studenty, kteří přemýšlejí o své budoucí kariéře.
Nikita odmaturoval na Anglickém gymnáziu v roce 2008 a prošel Univerzitou Karlovou, UCL a LSE, kde studoval žurnalistiku, politologii a mezinárodní ekonomii. Vždy věděl, že chce být novinářem, už od doby, kdy na ECP studoval angličtinu s paní učitelkou Rankin. Brzy si ale uvědomil, že potřebuje také specializované znalosti, aby mohl komentovat odborná témata. To vedlo k jeho rozhodnutí specializovat se na ekonomii. S úspěchem požádal o grant Nadace Zdeňka Bakaly, který ho nasměroval na Hospodářské noviny, kde získal první zaměstnání v žurnalistice. Nejprve pracoval jako londýnský korespondent a ekonomický novinář se zaměřením na průmyslová odvětví, fondy soukromého kapitálu a finanční skupiny. Nyní je zodpovědný za víkendovou přílohu Hospodářských novin, se zodpovědností za výběr témat pro každý týden.
Žurnalistika nabízející řešení
Práce na víkendovém vydání dala Nikitovi svobodu k tomu, aby se věnoval tomu, co nazývá „žurnalistika nabízející řešení“. „Tolik z toho, co čteme v médiích, je čistě negativní, kritizující, ale nenabízející žádná řešení. Cítil jsem, že jsem se chtěl pokusit mít pozitivní vliv a posvítit si na nespravedlnost.“
Dobrým příkladem je jeho současný projekt – Nejsi sám – a práce s bývalým spolužákem z ECP Davidem Gaberlem. Statistiky mužských sebevražd v České republice jsou šokující a představují 80% všech sebevražd. Nejsi sám upozorňuje na tento rostoucí problém v české společnosti a vybízí mladé muže, aby hledali pomoc při řešení životních krizí.
Spolu s Davidem, fotografem, vytvořili výstavu obrazů mužů – zobrazených přes matné sklo – kteří se pokusili o sebevraždu, ale kteří dokázali nebo byli přesvědčeni, aby ustoupili od úmyslu sáhnout si na život. „Čeští muži, stejně tak jako muži v jiných zemích obtížně mluví o svých pocitech,“ řekl Nikita. Tím, že upozorňuje na tyto statistiky, chce zvýšit povědomí nejen o problému, ale také o řešeních, která jsou dostupná těm, kteří se ocitají v tak zoufalém stavu, že zvažují sebevraždu. Výstava, záměrně nazvaná ‚Nejsi sám‚/’You are not alone‘, adresovaná právě mužům, se konala v Pasáži Lucerna počátkem tohoto měsíce.
Poplašné zprávy
Problematika poplašných zpráv a šíření dezinformací je další z hlavních oblastí zájmu Nikity, který loni získal cenu Open Society za svou práci o ruské hybridní hrozbě.