Vzpomínáme na prvního ředitele ECP Huberta Warda

Share this article

Ředitel Anglického gymnázia (ECP), Dr. Nigel Brown, se nedávno zúčastnil pohřbu prvního ředitele naší školy. Spolu s několika členy správní rady ECP uvítal příležitost vyjádřit jménem školy svou soustrast jeho manželce Judy a jeho dětem.

Zvolen ředitelem

Pan Hubert Ward, OBE, byl jmenován ředitelem dosud neootevřeného Anglického gymnázia v roce 1992. On a jeho první manželka Elizabeth se ujali nelehkého úkolu založit novou školu v cizí zemi. Pan Ward byl pro tuto roli mimořádně dobře kvalifikovaný. Zakládající členka správní rady, Ann Lewis, ve své první historii školy Old Roots, New Shoots napsala následující:

„Když byla britská škola King’s School v Ely v nejhorší situaci ve své dlouhé historii, pan Ward ji převzal a udělal z ní vynikající instituci. Měl bohaté zkušenosti, včetně výuky na Geelong Grammar School v Austrálii. Pan Ward měl pozoruhodnou energii a byl ředitelem, vedle neobvyklé řady dalších aktivit, včetně funkce smírčího soudce, církevního čtenáře, člena rady hrabství Cambridgeshire i řady řídících orgánů včetně školy Frensham Heights.“

Pan Ward byl tím, kdo zorganizoval proměnu naší budovy ve Vysočanech. Z prázdné budovy, opuštěné kvůli výstavbě stanice metra, ji proměnil ve fungující střední školu. Zasloužil se i o zápis Anglického gymnázia do rejstříku českých škol ministerstva školství. Přijal zaměstnance, a co je nejdůležitější, inspiroval první studenty a jejich rodiče k tomu, aby udělali obrovský skok do neznáma a přihlásili se k jinému druhu vzdělávání.

Jeden z prvních studentů ECP řekl:

„Lidský a velmi vřelý přístup manželů Wardových (Huberta a Elizabeth) přesvědčil moji matku, že budova ECP, kde probíhala rekonstrukce, poskytne jejímu synovi to nejlepší možné vzdělání a že vysoké školné se v budoucnu nějak vyplatí. …

A zásluhou Wardových a jejich laskavých očí a hlasů je i to, že jsem v dubnu 1994 uvěřil, že bych se možná měl naučit ten strašně nelogický jazyk zvaný angličtina a nechodit na německou školu, jak jsem původně zamýšlel.“

Tomáš Pospíšil, který absolvoval ECP v roce 1999, je nyní zástupcem vedoucího mise – delegace EU v Uruguayi.

Jiný způsob vzdělávání

Tehdy byla Praha úplně jiná. Československo se právě vymanilo ze 40 let komunismu a chtělo zaujmout své místo v demokratické západní Evropě. Zakladatelé ECP chtěli založit školu, který by pokračovala v tradici starého pražského reálného anglického gymnázia. Škola měla nabídnout britský styl a étos, a poskytnout mezinárodní maturitu International Baccalaureate, který by mladým Čechům přinesla příležitost studovat na nejlepších univerzitách po celém světě.

Pocta

Dr. Brown říká: „Hubert Ward nás provedl prvními dvěma náročnými roky a vybudoval pevný základ pro vše, co pak následovalo. Jsem si jistý, že by ho potěšilo, že jsme právě zahájili stavební práce na rozvoji budovy, kterou pro nás získal.“

Den zakladatelů školy

Po založení školy odešel pan Ward podruhé do zaslouženého důchodu. Nadále však se zájmem sledoval dění ve škole a my jsme ho rádi přivítali zpět při několika příležitostech, včetně Dnů zakladatelů školy v roce 2014 u příležitosti 20. výročí a v roce 2019 u příležitosti 25. výročí.

První den Anglického gymnázia

Ve svých projevech na těchto Dnech zakladatelů školy vzpomínal první ředitel na první den otevření ECP, dne 4. září 1994. Připomněl projev, který tehdy pronesl. Není lepší způsob, jak se zamyslet nad cestou, kterou škola za posledních 29 let podnikla, než přečíst si jeho slova k 117 studentům, kteří toho dne poprvé prošli ikonickými modrými dveřmi.

Vždy si budeme pamatovat velmi důležitou roli, kterou Hubert Ward v historii Anglického gymnázia sehrál. S potěšením proto oznamujeme, že Cena ředitele za službu škole bude s laskavým svolením jeho rodiny přejmenována na Cenu Huberta Warda za službu škole.


Projev Huberta Warda na úplně prvním shromáždění studentů ECP

„Jsem potěšen, že vás tu dnes mohu všechny přivítat ve váš první celý den strávený na Anglickém gymnáziu.

Stojíme na pokraji velkého dobrodružství. Před 69 lety byla v této zemi založena škola věnovaná myšlence, že všechny děti jsou si rovné a všechny si zaslouží dobré vzdělání. Tato škola přežila světovou válku a pokračovala, dokud tato země neupadla do čtyřiceti let temnoty. Dnes jsme tu, abychom obnovili tradici bývalého pražského anglického gymnázia.

Nesmíme zapomenout ani na dlouhou tradici nezávislého myšlení, kterou zde založili lidé jako Hus, Komenský, Palacký, Masarykovi, Beneš, Dubček a Havel. Jedná se o hrdou tradici, která nemá obdoby v žádné jiné zemi v Evropě. Je na nás, abychom se zde dnes společně, Češi i cizinci, rozhodli, že tato nová anglická škola, založená jako společný podnik Čechů a Britů, bude znovu zrozena a že vzdělávání lidí lidmi a pro lidi bude znovu ustanoveno a setrvá.

Dnes začínáme budovat školu, která může pomoci osvětlit cestu nejen obyvatelům České republiky, ale i všem národům Evropy, protože tento kontinent se opět ubírá k jednotě, jakou zaznamenal naposledy v době Karla IV. Každý z nás zde dnes ráno má v této výzvě svou roli. Každý z nás zde dnes ráno může pomoci proměnit tento sen ve skutečnost. Přeji vám všem, učitelům i žákům, hodně úspěchů do budoucna. Volně jsem citoval z Gettysburského projevu Abrahama Lincolna. Na závěr bych rád citoval tři jednoduchá slova Winstona Churchilla: Jediné, co vám chci říct, je „Jděte do toho!“ – a ať vás Bůh provází.“